30 października 2020,imieniny Zenobii, Przemyslawa, Edmunda

Debata młodzieży ,,Polski powiat, gmina - jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?"

Poniżej przedstawiamy relację z debaty, która odbyła się w auli PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. St. Wyspiańskiego w Kętach. Materiał został przygotowany przez uczennice tej szkoły a zarazem mieszkanki naszej gminy Weronikę Kołek i Joannę Szlagor. Uczennice te były również moderatorami dyskusji.

We wtorek 25 marca 2014 roku o godzinie 11.35 w auli PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. St. Wyspiańskiego w Kętach odbyła się debata realizowana w ramach XX sesji projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży, który od 1994 roku propaguje parlamentaryzm wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Debata miała formę dyskusji panelowej, w której wypowiadali się zaproszeni eksperci oraz uczniowie. Debata trwała ok. 45 minut. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. dyrektor PZ nr 11- Grażyna Kowalska, starosta Powiatu Oświęcimskiego- Zbigniew Starzec, zastępca wójta Gminy Czernichów - Jacek Kozak, radni powiatowi - Maciej Hejnowicz oraz gminni- Wacław Front i Janusz Kruczała, nauczyciele oraz uczniowie PZ nr 11 w Kętach. Spotkanie zapoczątkowało zaprezentowanie tematu debaty- ,, Polski powiat, gmina- jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?". Następnie zostały przedstawione wyniki ankiety przeprowadzonej na 100 przypadkowych uczniach. Po krótkim wprowadzeniu ekspertom zostały zadane pytania, będące bodźcem do rozpoczęcia dyskusji. Podczas debaty doszliśmy do wniosku, że z członkostwa w Unii Europejskiej płynie wiele korzyści, dzięki którym jakość naszego życia staje się coraz lepsza. Takimi korzyściami między innymi są pozyskiwane środki unijne wykorzystywane do tworzenia programów rozwijających młodych ludzi, studiowania za granicą i wielu innych inwestycji.

Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonej dyskusji młodzi ludzie oraz mieszkańcy naszego regionu bardziej zaangażują się w życie społeczne.
07-04-2014 13:10:23 - Wpis utworzył użytkownik admin