Gmina  

www.czernichow.com.pl
  Aktualności  
szukaj  
 
 
Aktualności
imprezy, komunikaty
Gmina
samorząd, mieszkańcy
Wypoczynek
kultura, sport, turystyka
Biznes
firmy, inwestycje
 
  Pogoda Mapy Multimedia Portal Kontakt
 
  22 kwietnia 2018, imieniny Leona, Kai, Heliodora schowaj animację  
 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
 
Aktualności
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    E - Administracja
    biuletyn
informacji
publicznej
    E-Urząd
    fundusze
europejskie
    fundusze
krajowe
    platforma
e-usług
publicznych
    Dziennik Ustaw
Monitor Polski
    Centralna Ewidencja
i Informacja
o Działalności
Gospodarczej
    E-Mapa
    Cmentarze
Wyszukiwarka
 
    Aktualnie
    Kamera
    Hotspot
 
    Kontakt
Urząd Gminy Czernichów
z siedzibą w Tresnej
34-311 Czernichów
ul. Żywiecka 2
woj. Śląskie
tel.: +48 33 866 13 25
fax: +48 33 866 12 87
gmina@czernichow.com.pl
www.czernichow.com.pl
Godziny otwarcia urzędu:
Poniedziałek - Piątek
 
7.30 - 15.30
 
Nr Rach. Bankowego
Bank Spółdzielczy Porąbka
68 8124 0009 2001 0000
0172 0003
 
 
Konferencja Beskidzkiego Instytutu Nauk o Człowieku z cyklu Beskidzkie dziedzictwo, odbyła się 27 listopada 2013 roku w Urzędzie Gminy Czernichów

Pełny tytuł sesji naukowej brzmi: „Beskidzkie Dziedzictwo. Wiara i kultura Pogranicza”. Poprzednia konferencja odbyła się w Szczyrku i zainaugurowała obchody 40-lecia nadania praw miastu. Tym razem współorganizatorami konferencji obok Beskidzkiego Instytutu byli: Gmina Czernichów oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, o. Bielsko-Biała. Członkowie stowarzyszenia pragnęli tą konferencją uczcić zakończony w tym tygodniu „Rok Wiary”.
Konferencję otworzyli, witając przybyłych gości: Adam Kos - Wójt Gminy i Ks. dr Stanisław Cader, Prezes BINoC – prowadzący obrady. Tematyka spotkania dotyczyła wielu aspektów życia ludzi pogranicza.
Prof. dr hab. Tadeusz Miczka w referacie pt. „Racjonalność - wiara - tożsamość regionalna”. Zwrócił uwagę na to, że wraz z rozwojem inteligencji i techniki obniża się iloraz kreatywności współczesnego człoowieka. Rozchwianie na gruncie racjonalności i emocjonalności jest bardzo duże zatem wiara powinna nas tym bardziej interesować, bo otwiera drzwi do systemu wartości. Nie ma sprzeczności między racjonalnością i wiarą.
Ks. dr hab. Piotr Kroczek w referacie pt. „Oddziaływanie wiary realizowanej poprzez prawo kanoniczne na jedność kulturową pogranicza – wskazania dla prawodawcy”. „Wielu etnologów czy antropologów kulturowych dostrzega potrzebę badania współczesnej rzeczywistości kulturowej i społecznej na pograniczach etnicznych i regionalnych. Te pogranicza są niekiedy dodatkowo określone poprzez granice państw. Wydaje się, że warto w ten nurt poszukiwań się włączyć i na zagadnienie pogranicza spojrzeć w optyce Kościoła, wiary oraz połączonego z nią prawa kanonicznego. W ten sposób można badania te uczynić jeszcze bardziej interdyscyplinarnymi”.
Przemiany Kościoła na Żywiecczyźnie na przełomie XX/XXI omówił ks. dr Stanisław Cader, zwracając uwagę na religijność tego regionu, której jednym z wyrazów są liczne powołania kapłańskie i zakonne. Podkreślał również dążenie ludzi gór by możliwie w każdym sołectwie była świątynia, której budowa często graniczyła z cudem.
Tomasz Kowalik w referacie pt. „Dzieje schroniska na Magurce w filiokartystyce i źródłach”, opowiadał o powstałym na beskidzkim wzniesieniu schroniska i jego ciekawych dziejach na podstawie kart pocztowych i złotej księgi gości. Jako historyk wyraził żal, że dziś nie tylko nie ma kart pocztowych, ale i księgi gości, czy innych zapisów do historii dawnych obiektów sakralnych, czy obiektów użyteczności społecznej.
Dr Stanisław Ciupka przedstawił „Duchowość człowieka na pograniczu XX i XXI wieku”. Mówiąc o współczesnych czasach, w których panuje głód duchowości, podkreślił, że ważne jest otwarcie na wartości i czas ten stanowi szansę dla Kościoła.
Konferencja zakończyła się przy współnym stole, słowami wdzięczności skierowanymi przez ks. dra Stanisława Cadra do pana Adama Kosa, Wójta Gminy Czernichów oraz do zaproszonych prelegentów i uczestników.


Pobierz pliki:
konferencja.doc
 
 
 
 
Zapytaj
02-12-2013 10:14:43 : Wpis utworzył użytkownik admin
 
 
kampanie  
noclegi  
atrakcje  
gastronomia  
foto galerie  
zabytki  
baza firm  
 
Miejscowości Partnerskie
  Bicester
(Anglia)
   
  Neunkirchen
-Seelscheid
(Niemcy)
   
  Opponitz
(Austria)
   
 
Csór
 
 
Nasi Sąsiedzi
     
  Kozy   Łękawica  
     
  Łodygowice   Porąbka  
     
  Wilkowice   Żywiec  
 
Współpracujemy
     
  PSP w Żywcu   WKU Bielsko-Biała  
     
  Starostwo Powiatowe w Żywcu   Województwo śląskie  
     
  Komenda Powiatowa Policji w Żywcu    
 
 
 
 
    Gmina Czernichów   Aktualności Czernichów Wypoczynek Biznes  
  www.czernichow.com.pl   Informacje o polityce cookies Pogoda Mapy Multimedia Portal Kontakt  
 
  Na zlecenie STRADA Consulting Projekt, grafika, wykonanie - Marek Landowski   SEO, CMS, wykonanie - Michał Glajc