2 kwietnia 2020,imieniny Wladyslawa, Franciszka, Teodozji

Otwarcie wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim

30 września w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu żywieckim odbyło się oficjalne otwarcie wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki połączone z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i wystawą prac wykonanych z materiałów użytych wtórnie. W imieniu społeczności lokalnej serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt osobom. Wyremontowana biblioteka z pewnością będzie służyła uczniom szkoły przez długie lata.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

---------------
Ostatni dzień września, mimo deszczowej i wietrznej pogody, upłynął w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim w radosnej i nieco podniosłej atmosferze. Wszystko za sprawą oficjalnego otwarcia wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki. Podczas obchodów tego szczególnego dnia oprócz Dyrektora, Grona Pedagogicznego oraz uczniów obecni byli: Pani Barbara Kos- Harat – Wójt Gminy Czernichów, Pani Barbara Bohun- Siwacka- kierownik ds. obsługi klienta w PKO Banku Polskim, Pan Jakub Kliś- Dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddziału ZEW Porąbka- Żar oraz wolontariusze PGE- Pani Katarzyna Kamińska, Pan Szymon Dudek oraz Pan Ryszard Kliś..
Uroczystość rozpoczęła się w holu szkoły, gdzie pan Dyrektor Roman Rokita wraz z panią bibliotekarką Martą Andrusiewicz serdecznie podziękowali wszystkim zaangażowanym w remont biblioteki tj. strażakom z OSP w Międzybrodziu Żywieckim, pracownikom Przystani Wodnej w Międzybrodziu Żywieckim, rodzinom wolontariuszy oraz pani bibliotekarki, panu konserwatorowi, paniom sprzątaczkom, a w szczególności pracownikom PGE, którzy w ramach wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy” w pocie czoła, poświęcając swój wolny czas, zmodernizowali pomieszczenia należące do biblioteki.
Od połowy sierpnia do połowy września trwały prace związane z malowaniem ścian, położeniem wykładziny dywanowej oraz montażem drobniejszych, ale równie potrzebnych elementów. Najważniejszym etapem remontu było wydzielenie kącika dla małych dzieci oraz kompleksowa wymiana oświetlenia na nowoczesne plafony LED, co wpłynęło nie tylko na poprawę efektywności energetycznej lecz również na komfort pracy i bezpieczeństwo uczniów. Dzięki działaniom prowadzonym przez Szkolną Kasę Oszczędności oraz zdobyciu dwóch brązowych odznak z Banku PKO BP, udało się także zakupić nowe meble i miękkie poduchy „pączki”.
Po części informacyjnej i podziękowaniu goście wraz z młodszymi dziećmi przenieśli się do biblioteki, gdzie odbyły się warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników PGE, dotyczące zasad bezpiecznego użytkowania podstawowych sprzętów elektrycznych. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się również wielu ciekawych informacji na temat Elektrowni Szczytowo- Pompowej Porąbka- Żar. Zarówno pracownicy jak i dyrektor Oddziału ZEW Porąbka- Żar z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadali o elektrowni, odpowiadali na dociekliwe pytania dzieci oraz wysłuchiwali ich swobodnych wypowiedzi.
Następnie głos oddano pani Barbarze Bohun- Siwackiej, która zachęcała najmłodszych do zakładania kont w Szkolnej Kasie Oszczędności. Ku zdziwieniu dzieci, nie przyszła ona jednak sama. Ogromną radość wzbudziła wizyta maskotki SKO- pancernika Hatetepesa, który z wielką przyjemnością pozował z uczniami do zdjęć.
Kilka ciepłych słów i dobrych życzeń przekazała także pani Wójt- Barbara Kos- Harat. Przy okazji wręczyła pani bibliotekarce piękny leksykon wiedzy, który stanowić będzie nagrodę dla mistrza czytelnictwa roku 2019/2020.
Po krótkiej przerwie rozpoczęły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Po zeszłorocznym sukcesie, Szkoła w Międzybrodziu Żywieckim po raz drugi przyłączyła się do konkursu organizowanego przez sieć sklepów „Biedronka”. Motywem przewodnim były przygody „nowych” Słodziaków. Opowiadania z książki autorstwa Renaty Piątkowskiej pt.: „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany. Gang Słodziaków.” czytali nasi goście czyli m. in. Pani Wójt oraz pracownik firmy PGE. W tle słychać było tylko delikatną muzykę, puszczaną dzięki aplikacji „Gang Słodziaków II”. Dodatkową atrakcją było przeniesienie się do leśnej krainy, w której stanął wielki Dąb pełen słodkiego miodu, wykonany przez klasę pierwszą wraz z panią Małgorzatą Zontek. Dekoracja została zrobiona z materiałów użytych wtórnie w ramach recyklingu i nawiązywała do opowiadania pt. „Królestwo”. Podczas czytania wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz goście nakryli swoje głowy papierowymi koronami.
Na koniec rozdane zostały Dzienniczki Postępów Czytania oraz gadżety przyniesione przez Wolontariuszy PGE.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pięknych prac wykonanych z materiałów użytych wtórnie. Prace te pochodzą z konkursu pt. „Odzyskujesz, świat ratujesz”, który został zorganizowany w związku z jubileuszami eksploatacji miejscowych elektrowni. Fundatorami nagród głównych jest PGE.
Osobą odpowiedzialną za konsultacje i kontakt z wolontariuszami oraz wiele prac porządkowych, ustawienie wszystkich książek, wprowadzenie nowych podziałów i wystrój wnętrza, a także organizację dnia otwarcia biblioteki była pani Marta Andrusiewicz, przy wsparciu pani Agnieszki Kleczyńskiej.

źródło: http://spmzywieckie.szkolnastrona.pl/a,778,oficjalne-otwarcie-zmodernizowanej-biblioteki-szkolnej
02-10-2019 10:43:27 - Wpis utworzył użytkownik admin