20 września 2020,imieniny Filipiny, Eustachego, Euzebii

Imprezy i wydarzenia

21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, wszystkim pracownikom pomocy społecznej składamy najserdeczniejsze życzenia. Życzymy wytrwałości w pokonywaniu trudności, satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku względem drugiego człowieka, ciągłego rozwoju, sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Prosimy przyjąć podziękowanie za trud, wysiłek i zaangażowanie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

Przewodniczący Rady Gminy Czernichów
Zbigniew Kotrys
Dodano: 21-11-2019

Opaski, kamizelki i inne elementy odblaskowe dostały dzieci z Międzybrodzia Bialskiego

Ma być bezpiecznej - Radio Bielsko o akcji. Zima coraz bliżej, zmrok zapada coraz szybciej. Aby dzieci były bezpieczne na drodze, strażacy z Międzybrodzia Bialskiego rozdali im elementy odblaskowe. W towarzystwie policjantów oraz wójt gminy Barbary Kos-Harat zjawili się w szkołach podstawowych nr 1 i 2 oraz w przedszkolu, by rozdać najmłodszym mieszkańcom żółte kamizelki. O tej porze roku noszenie odblasków to konieczność – mówi prezes OSP w Międzybrodziu Bialskim Wiktor Czulak. Posłuchaj. Do noszenia odblasków zachęcali najmłodszych nie tylko strażacy, ale też policjanci... Posłuchaj

Elementy odblaskowe dostaną również dorośli. Strażacy z Międzybrodzia Bialskiego będą je rozdawać w okolicy przejść dla pieszych.
Dodano: 18-11-2019

Pamiętamy - 41 rocznica katastrofy autobusowej w Wilczym Jarze

15 listopada mija 41. rocznica katastrofy autobusowej w Wilczym Jarze. Zginęło 30 osób. 1978r. tuż po godzinie 4:50 nad ranem dwa autobusy PKS marki AutoSan wpadły w poślizg, po czym runęły z wysokości 18 m z mostu w Wilczym Jarze wprost do Jeziora Żywieckiego. Śmierć poniosło wówczas trzydzieści osób tylko dziewięć udało się uratować. Autobusami podróżowali górnicy pracujący w kopalni KWK „ Brzeszcze”, KWK „ Mysłowice” oraz lędzińskiej KWK „ Ziemowit” oraz dwóch kierowców. Dziś tą ogromną tragedie upamiętnia tablica z nazwiskami ofiar katastrofy.

Dodano: 15-11-2019

Świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Czernichów

Wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” zakończyło się świętowanie w Gminie Czernichów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele powiatowych oraz gminnych władz, a także organizacji i stowarzyszeń złożyli kwiaty i znicze w miejscach upamiętniających ważne historyczne wydarzenia. Zdjęcia dostępne na https://www.facebook.com/gokis.czernichow
Dodano: 12-11-2019

Oddaj krew, podziel się życiem!

Zapraszamy do włączenia się w akcję krwiodawstwa organizowaną przez Klub HDK PCK przy OSP Międzybrodzie Żywieckie, która odbędzie się 17 listopada w godz. 09:00 do 13:00, przy remizie OSP w Międzybrodziu Żywieckim.
Dodano: 12-11-2019

Konferencja pn. Sukces Międzygminnej Współpracy - Żywiecczyzna skanalizowana w blisko 100%

4 listopada 2019 roku w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Żywcu odbyła się konferencja pn. „Sukces Międzygminnej Współpracy – Żywiecczyzna skanalizowana w blisko 100%”, podczas której podsumowano dotychczasowe efekty związane z Projektem „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie” oraz przedstawiono kolejne działania przewidziane w Fazie IIA. W konferencji uczestniczyła Wójt Gminy Czernichów Barbara Kos-Harat.
Dodano: 05-11-2019

Święto Niepodległości w gminie Czernichów - 11 listopada 2019 r.

Zapraszamy do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczną się w Międzybrodziu Bialskim, a zakończą wspólnym odśpiewaniem hymnu w Czernichowie. Szczegółowy program - kliknij dowiedz się więcej.
Dodano: 06-11-2019

Aglomeracja Beskidzka

W obecności wójtów, burmistrzów, starostów oraz Prezydenta Miasta Bielska-Białej w poniedziałek 28 października br., w sali sesyjnej bielskiego ratusza odbyło się założycielskie posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego AGLOMERACJA BESKIDZKA, zrzeszającego 41 jednostek samorządu terytorialnego subregionu. Gminę Czernichów reprezentowała Wójt Gminy Pani Barbara Kos-Harat.

Zgodnie z przyjętym na posiedzeniu statutem, obok priorytetowych działań związanych z kontynuacją Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT)i pozyskiwaniem innych środków zewnętrznych na wspólne przedsięwzięcia oraz reprezentowaniem wspólnych interesów samorządów subregionu na zewnątrz, Stowarzyszenie realizować będzie także m. in. działania promujące subregion, czy zakładające ochronę dziedzictwa kulturowego ze szczególnym naciskiem na jego różnorodność i odmienność na tle województwa śląskiego.
Dodano: 31-10-2019

Jubileusze Małżeńskie w Gminie Czernichów

26 października 2019 roku odbyła się niecodzienna uroczystość – spotkanie par małżeńskich, które wspólnie przeżyły 25 i 50 lat. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie koncelebrowaną przez Księdza Dziekana Janusza Kuciela, Księdza Proboszcza Parafii Czernichów - Krzysztofa Ciurlę, Księdza Proboszcza Parafii Międzybrodzie Bialskie - Marka Wróbla, Księdza Edwarda Laszczaka oraz ojca Sławomira Zielińskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w Zajeździe na Zaporze, gdzie dla dostojnych Jubilatów przygotowano poczęstunek przy muzyce. 12 par małżeńskich w dowód społecznego uznania dla trwałości małżeństwa i rodziny – na wniosek Wójta Gminy Czernichów, otrzymało medale „Za Długoletnie Pożycia Małżeńskie” od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenia medali dokonali Wójt Gminy Czernichów – Pani Barbara Kos-Harat, Zastępca Wójta Gminy - Bogusława Białka, Sekretarz Gminy - Krystyna Łoboda, Przewodniczący Rady Gminy Czernichów – Zbigniew Kotrys i Wiceprzewodniczący Rady Gminy- Stanisław Maruszczak.
Dodano: 28-10-2019

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy i.. odchodzimy. Smutek i tęsknota za tymi, których już nie ma odczuwalne są mocniej, a atmosfera świąt sprawia, że częściej zastanawiamy się nad samym sobą, nad sensem naszego życia. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Zapraszamy do skorzystania z systemu GROBONET http://czernichow.artlookgallery.com/ umożliwiający odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze.
Dodano: 31-10-2019

Pomóż naszej szkolnej bibliotece wygrać 1000 książek

Łączymy siły!! Głosujemy na szkołę w Czernichowie!! Pomóż naszej szkolnej bibliotece wygrać 1000 książek w konkursie Empiku. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie gorąco zaprasza do włączenia się w akcję i prosi o wsparcie w głosowaniu. Głosuj codziennie w aplikacji mobilnej w dniach 24.10 - 28.11.2019. każdego dnia można oddać jeden głos, czyli każdy może zagłosować 36 razy każdego dnia jeden raz. Zachęcamy by do akcji włączyć rodzinę i znajomych.
Dodano: 22-10-2019

Cud-miód w stulecie Powstań Śląskich

W dniu 19 października 2019r. w Czernichowie odbył się Piknik Ekologiczny ,,Cud-Miód” w Stulecie Powstań Śląskich. Organizatorami był Wójt Gminy Czernichów, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski..
Dodano: 22-10-2019

Szkoła w Międzybodziu Żywieckim wzięła udział w akcji 100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich

18 października cała Szkoła Podstawowa w Międzybrodziu Żywieckim zebrała się w ogrodzie obok orlika, gdzie Pan Dyrektor Roman Rokita przekazał na ręce przewodniczącego samorządu uczniowskiego sadzonkę, którą następnie zasadzili wspólnymi siłami. Ostatnie, setne drzewko zostanie zasadzone na Pikniku Ekologicznym "Cud- Miód" 19 października w Szkole Podstawowej w Czernichowie.

Szkoła wzięła udział w akcji 100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich. Jest ona organizowana przez Gminę Czernichów oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Wydarzenie ma na celu uczczenie rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, popularyzację historii oraz wyrażenie przynależności do województwa śląskiego i polega na sadzeniu lip w przestrzeni publicznej, ogrodach, na działkach.
Dodano: 18-10-2019

Piknik Ekologiczny CUD-MIÓD w stulecie Powstań Śląskich

Wójt Gminy Czernichów, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zapraszają na Piknik Ekologiczny „CUD-MIÓD” w stulecie Powstań Śląskich, który odbędzie się 19 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Czernichowie. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły imprezy na plakacie.

Program imprezy:
9.00 – 11.00 Konferencja dla pszczelarzy
11.00 – 12.00 Część oficjalna
12.15 Przemarsz kolorowego korowodu na Gajówkę
13.00 – 16.00 Piknik ekologiczny
Dodano: 11-10-2019

Łossod 2019

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne Roztoka oraz hodowcy owiec zapraszają na jesienny spęd owiec, który odbędzie się 19.10.2019 w Międzybrodziu Żywieckim. Szczegóły na plakacie.
Dodano: 10-10-2019

Pasowanie pierwszoklasistów w Czernichowie

W dniu 10 października w szkole w Czernichowie odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Dzieci przedstawiły program artystyczny, po którym zostały uroczyście zaprzysiężone i włączone do społeczności szkolnej. Ten ważny dzień dzieci będą pamiętać, jako dobry początek ich wspólnych lat.

Z okazji uroczystego przyjęcia w poczet uczniów, życzę Wam Drodzy Uczniowie, aby pobyt w szkole był Waszą najpiękniejszą przygodą pełną samych najlepszych ocen i wzorowego zachowania. Życzę Wam, aby szkoła była dla Was nie tylko źródłem wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale także „drugim domem”, w którym zawsze będziecie czuli się bezpiecznie, spotkacie się z życzliwością i zrozumieniem rówieśników i dorosłych oraz nawiążecie nowe przyjaźnie.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów

Dodano: 15-10-2019

Na 40-lecie Elektrowni Wodnej Żar 40 tornistrów

Na 40-lecie Elektrowni Wodnej Żar Fundacja PGE przekazał uczniom ze Szkoły w Międzybrodziu Żywieckim 40 tornistrów. To finał konkursu plastycznego, w którym dzieci brały udział. Głównymi nagrodami były plecaki a w nich pełne wyposażenie do szkoły, to m.in. piórnik, kredki, pędzle, farby, bloki, zeszyty, nożyczki.

Gratuluję pomysłu i inwencji twórczej.
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów


Posłuchaj Radio Bielsko: https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/przekazali-40-tornistrow/42989?fbclid=IwAR1ao0BWuIC6XsOqT0ESRObZYRaPx8shByhB24SC7omO8HwUpYbw9ZsM4cs
Dodano: 15-10-2019

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim Nauczycielom, Pedagogom, Pracownikom Oświaty serdeczne podziękowania za zaangażowanie, profesjonalizm oraz wytrwałość w kształtowaniu umysłów, serc i charakterów młodego pokolenia. Dziękuję za Wasz wysiłek dydaktyczny, za rozbudzanie wśród dzieci ciekawości świata, szacunku wobec potęgi nauki i za pracę na rzecz lepszej, pomyślnej przyszłości. Dzisiaj, w Dniu Waszego Święta, życzę Wam przede wszystkim dużo zdrowia, cierpliwości i wrażliwości. Niech Państwa praca przynosi jak najwięcej zadowolenia, satysfakcji, spotyka się ze zrozumieniem oraz uznaniem ze strony uczniów, rodziców i całej społeczności lokalnej. Życzę Państwu, aby wypełnianie trudnej misji, jaką jest praca w szkole, było źródłem nieustannej radości.

Z wyrazami szacunku,
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów


„Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra,
czynić najlepsze – to zadanie i cel człowieka”

M. Mendelssohn
Dodano: 11-10-2019

Pierwsze lipy rozdane!

Zapraszamy do włączenia się w akcję pod hasłem „100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich”, która skierowana jest do organizacji, stowarzyszeń, szkół, mieszkańców gminy Czernichów. Akcja polega na sadzeniu drzewek w przestrzeni publicznej, w ogródkach, na działkach, itp. Sadzonki lip można odebrać w Gminnym Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim w dniach 8 (wtorek), 10 (czwartek) i 15 (wtorek) października w godz. od 10.00 do 14.00. Pierwsze osoby odebrały już od nas lipy. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem akcji dostępnym na gokis.czernichow.com.pl.
Dodano: 10-10-2019

Otwarcie wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim

30 września w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu żywieckim odbyło się oficjalne otwarcie wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki połączone z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i wystawą prac wykonanych z materiałów użytych wtórnie. W imieniu społeczności lokalnej serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt osobom. Wyremontowana biblioteka z pewnością będzie służyła uczniom szkoły przez długie lata.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

---------------
Ostatni dzień września, mimo deszczowej i wietrznej pogody, upłynął w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim w radosnej i nieco podniosłej atmosferze. Wszystko za sprawą oficjalnego otwarcia wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki. Podczas obchodów tego szczególnego dnia oprócz Dyrektora, Grona Pedagogicznego oraz uczniów obecni byli: Pani Barbara Kos- Harat – Wójt Gminy Czernichów, Pani Barbara Bohun- Siwacka- kierownik ds. obsługi klienta w PKO Banku Polskim, Pan Jakub Kliś- Dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddziału ZEW Porąbka- Żar oraz wolontariusze PGE- Pani Katarzyna Kamińska, Pan Szymon Dudek oraz Pan Ryszard Kliś..
Dodano: 02-10-2019

Piknik ekologiczny pn. odzyskujesz - świat ratujesz

28 września odbył się piknik ekologiczny pn. odzyskujesz - świat ratujesz, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzybrodziu Bialskim oraz Stowarzyszenia Mała Szwajcaria. Realizacja projektu dofinansowanego w ramach programu"Działaj Lokalnie" Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności, koordynowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Żywiecką Fundację Rozwoju.

Gratuluję pomysłu i inicjatywy. Piknik ekologiczny to doskonała forma przekazu wiedzy na temat środowiska.

Z poważaniem
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 02-10-2019

Jubileusz 40-lecia eksploatacji Elektrowni Porąbka-Żar, 55-lecia eksploatacji Elektrowni Wodnej Tresna, 65-lecia eksploatacji Elektrowni Wodnej Porąbka

Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem. To okazja do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczania nowych celów i zadań. Skłania również do refleksji, wspomnień, przemyśleń.

Z okazji Jubileuszu przekazuję wyrazy uznania wszystkim tym, którzy przez dziesięciolecia tworzyli historię i współczesność Zespołu Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim. Składam Władzom oraz Pracownikom serdeczne życzenia, gratulacje i wyrazy uznania oraz dalszej owocnej działalności. Niech kolejne lata przyniosą Waszej firmie nowe osiągnięcia, wiele satysfakcji zawodowych i osobistych.

Z wyrazami szacunku
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 23-09-2019

28. Gminne Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta Gminy Czernichów przeszły do historii

21 września do rywalizacji na strzelnicy PGE Energia Odnawialna S.A. stanęło 25 drużyn. Celem imprezy jest popularyzacja sportu strzeleckiego, wyłonienie najlepszych strzelców oraz integracja społeczności lokalnej. Wyniki zawodów dostępne na stronie http://gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-walczyli-o-puchar-wojta-,347?fbclid=IwAR1IoQm6H8Qpgrs2ZnjRRGGvT5USZ3d4l4-DxYxjDYMGa8eDXB3olbEGdZY. zdjęcia na https://www.facebook.com/gokis.czernichow.

Serdecznie dziękuję wszystkim drużynom i osobom indywidualnym za tak liczny udział w zawodach, a zwycięzcom gratuluję. Do zobaczenia za rok.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 24-09-2019

X Jubileuszowe Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze

X Jubileuszowe Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze w Tresnej zaczynają się już w najbliższy piątek tj. 20 września i trwają do 22 września. Miejscem bazowym jest Centrum Wypoczynku ODYS w Tresnej przy ul. Nad Jeziorem 99. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program dostępny na stronie www.fmsm.pl.
Dodano: 18-09-2019

Gminne Zawody Strzeleckie 2019

Już po raz dwudziesty ósmy drużyny powalczą w Gminnych Zawodach Strzeleckich o Puchar Wójta Gminy Czernichów. Zawody odbędą się 21 września 2019 r. (sobota) od godz. 10:00na strzelnicy sportowej przy ul. Energetyków 9 w Międzybrodziu Bialskim (teren PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka – Żar w Międzybrodziu Bialskim). Regulamin dostępny na stronie http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-gminne-zawody-strzeleckie-2019,346
Dodano: 18-09-2019

Mała książka - wielki człowiek

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernichowie, Filia w Międzybrodziu Bialskim oraz Żywieckim zapraszają dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) do udziału w projekcie realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka — wielki człowiek”. Każde dziecko, które przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie wyjątkową wyprawkę na dobry, czytelniczy start — książki dostosowaną pod względem formy i treści do jego potrzeb, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Zapraszamy do udziału w projekcie! Szczegóły na FB Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernichowie https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Czernichowie-349217708603787/
Dodano: 04-09-2019

XI WIECZORNY BIEG NA GÓRĘ ŻAR

14 września odbędzie się XI Wieczorny Bieg na Górę Żar. To wspaniała okazja do spotkania i uczestnictwa w tym wydarzeniu sportowym. Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną na adres zawody@pkl.pl Aby się zapisać należy zapoznanie się z regulaminem, przesłać wypełniony formularz zgłoszenia oraz uiścić opłatę startową w wysokości 30 zł. Zgłoszenia drogą elektroniczną przyjmowane są do dnia 12 września . 14 września zapisać się będzie można w biurze zawodów od godziny 17.00 do 19.00. Start zawodów godzina 19.30. Każdy z zawodników otrzyma pamiątkową koszulkę oraz numer startowy. Podczas zakończenia zawodów rozlosowane zostaną nagrody wśród wszystkich uczestników biegu.

organizator: PKL, info: https://www.pkl.pl/post/gora-zar/aktualnosci/xi-wieczorny-bieg-na-gore-zar.html
Dodano: 02-09-2019

V Piknik Rowerowy w Międzybrodziu Bialskim

V Piknik Rowerowy w Międzybrodziu Bialskim już jutro. Szczegóły na https://sokol.waw.pl oraz na plakacie.

organizator: PTG Sokół w Gminie Czernichów
Dodano: 06-09-2019

Witaj Szkoło!!

Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy Oświaty, Drodzy Uczniowie i Rodzice,

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2019/2020 - w imieniu władz samorządowych Gminy Czernichów składam wszystkim Nauczycielom i Pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia spokojnej i satysfakcjonującej pracy, wytrwałości i wyrozumiałości.

Wszystkim uczniom życzę, aby spełniły się wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiągnięcie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji a szkoła była dla was tym miejscem, do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.

Wszystkim Rodzicom i Opiekunom naszych uczniów, życzę cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych podopiecznych.

Powodzenia w nowym roku szkolnym!
Z wyrazami szacunku
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 30-08-2019

Uroczystości Patriotyczno-Religijne przy schronie Wędrowiec w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka zyskała zaszczytne miano „Westerplatte Południa”. 80 lat temu przyszło im walczyć o naszą Ojczyznę... Mowa o bohaterach, którzy swoim poświęceniem udowodnili, że nie ma niczego cenniejszego niż wolność. 1 września pod schronem bojowym Wędrowiec w gminie Węgierska Górka oddany zostanie hołd Żołnierzom walczącym za Polskę.

Uroczystości Patriotyczno-Religijne odbędą się 1 września przy schronie Wędrowiec. Objęte zostały Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi oraz Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka.
Dodano: 30-08-2019

Uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej

Serdecznie zapraszam wszystkich Mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45. Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, niemiecka piechota zaatakowała budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.

W dniu 01.09.2019, w godzinę agresji Niemiec na Polskę delegacja Gminy Czernichów złoży kwiaty i zapali znicze pod pomnikiem Wdzięczności Poświęcony Ofiarom Hitlerowskiego Terroru w Czernichowie i tablicami pamiątkowymi w Międzybrodziu Żywieckim i Międzybrodziu Bialskim. Oddamy w ten sposób hołd wszystkim którzy oddali życie na frontach II wojny światowej w obronie Naszej Ojczyzny.

Program:

  • 4:45 – oddanie hołdu w Czernichowie - pomnik Wdzięczności Poświęcony Ofiarom Hitlerowskiego Terroru w Czernichowie
  • 5:00 – oddanie hołdu w Międzybrodziu Żywieckim - tablica przy kościele parafialnym, upamiętniającą mieszkańców Międzybrodzia Żywieckiego poległych w I i II wojnie światowej
  • 5:15 – oddanie hołdu w Międzybrodziu Bialskim - tablica upamiętniającą mieszkańców Międzybrodzia Bialskiego poległych w I i II wojnie światowej, obelisk upamiętniający spotkanie gen. Józefa Hallera z żołnierzami i społeczeństwem Międzybrodzia Bialskiego


Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 30-08-2019

Dożynki Sołeckie w Międzybrodziu Bialskim przeszły do historii

25 sierpnia 2019 w Międzybrodziu Bialskim odbyły się Dożynki Sołeckie. Dożynki to największe w roku święto rolników, jest ono uhonorowaniem ich całorocznej pracy. W staropolszczyźnie nazywano je również wieńcowym – od największego symbolu tego święta - wieńca dożynkowego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć https://www.facebook.com/pg/gokis.czernichow/photos/?tab=album&album_id=2497393940489482
Dodano: 27-08-2019

Popłynęli o Puchar Burmistrza i Wójtów

Od głośnego „Ahoj żeglarze!” wypowiedzianego przez komandora Tadeusza Zemczaka rozpoczęły się regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Kęty oraz Wójtów Gmin Czernichów i Porąbka. Jak przystało na żeglarską tradycję zawody poprzedziło wciągnięcie bandery na maszt, potem nastąpiła odprawa załóg i wielkie ściganie.
Dodano: 26-08-2019

Dyplomy i nagrody przywieźli reprezentanci gminy Czernichów uczestniczący w Dniach Powiatu Żywieckiego

W ramach imprezy, która miała miejsce w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem odbył się m.in. Przegląd Potraw Regionalnych "Próbowacka Jodła Beskidzkiego" oraz Święto Miodu.

W sobotę do Żywca zjechali samorządowcy, politycy oraz przede wszystkim mieszkańcy powiatu żywieckiego i turyści. Wydarzenie miało biesiadny charakter. Jak co roku zorganizowano Przegląd Potraw Regionalnych czyli „Próbowacke Jodła Beskidzkiego”. W tym konkursie gminę Czernichów reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Międzybrodzie Bialskie – Żarnówka. Jury doceniło smak piernika przyznając pierwsze miejsce w kategorii CIASTA. Zupa cebulowa zajęła drugie miejsce w kategorii ZUPY. Podczas Dni Powiatu swoje wyroby prezentowali pszczelarze w ramach „Święta miodu”. W konkursie na najlepszy miód nagrodę otrzymał Piotr Orawczak z Międzybrodzia Bialskiego za miód spadziowy z własnej pasieki. Pan Piotr jest prezesem Koła Pszczelarzy Międzybrodzie-Czernichów, które w tym roku obchodzi Jubileusz 50-lecia. Rozstrzygnięto również konkurs na NAJLEPSZĄ SŁODKOŚĆ REGIONALNĄ powiatu żywieckiego. Nagroda powędrowała do Cukierni Bronowscy za KOŁACZ CZERNICHOWSKI. Dni Powiatu to również uczta muzyczna. W tym roku na scenie Amfiteatru pod Grojcem wystąpiło wiele lokalnych zespołów. Gminę Czernichów reprezentowała Orkiestra Dęta OSP Międzybrodzie Bialskie, która zagrała pod kierunkiem Tomasza Drewniaka.

Dziękuję władzom powiatu na czele ze Starostą Andrzejowi Kalacie za organizację Dni Powiatu Żywickiego. Dziękuję Państwu za udział i mile spędzony czas przy muzyce, degustacji pysznych miodów oraz potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń z całej Żywiecczyzny.

Z poważaniem
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat


Dodano: 21-08-2019

Regaty KŻ LOK DRYF

Regaty odbędą się 24 sierpnia 2019, rozpoczęcie zawodów o godzinie 11:00. Szczegóły na plakacie.
Dodano: 20-08-2019

3 sierpnia w Międzybrodziu Żywieckim odbyła się PRZEGLĄDACKA

Już po raz trzynasty 3 sierpnia w Międzybrodziu Żywieckim odbyła się PRZEGLĄDACKA czyli przegląd śpiewaków, gawędziarzy i instrumentalistów ludowych. Mimo kapryśnej pogody, publiczność licznie zgromadziła się przed Centrum Kultury, by zobaczyć artystów i wysłuchać prezentowane przez nich utwory. Pierwszą częścią tegorocznej Przeglądacki były przesłuchania zgłoszonych wykonawców. Druga część to koncert laureatów i zaproszonych gości. Najlepsi w przeglądzie otrzymali – oprócz okolicznościowych dyplomów – cenne nagrody w postaci skrzypiec i okaryn. Zdjęcia z imprezy dostępne na https://www.facebook.com/gokis.czernichow
Dodano: 13-08-2019

Dni Powiatu Żywieckiego

Orkiestra Dęta OSP Międzybrodzie Bialskie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Żarnówka będą reprezentować gminę Czernichów podczas Dni Powiatu Żywieckiego. Impreza odbędzie się 17 sierpnia w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.
Dodano: 13-08-2019

Kolejny Turniej Sołectw przeszedł do historii

W ostatnią sobotę lipca spotkali się tradycyjnie już przedstawiciele Międzybrodzia Bialskiego, Międzybrodzia Żywieckiego, Czernichowa i Tresnej, by zmierzyć się w nietypowej rywalizacji. Zabawa miała miejsce na stadionie LKS Magórka w Czernichowie, a jej uczestnicy musieli sprawdzić swoje siły w dziewięciu konkurencjach takich jak: „Rzutką w balon”, „Fasolowy zawrót głowy”, „Ziemniak w koszu”, „Strzelanie rzutów karnych”, „Świat się kręci - Hula –hop”, „Gwóźdź programu”, „Sztafeta rodzinna”, „Bieg w worku” i „Przeciąganie liny na bosaka”. Nie było przegranych. Każde z sołectw otrzymało puchar i dyplom za udział w turnieju. Rozgrywkom – jak co roku – towarzyszyła część artystyczna. Wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Czernichów-Tresna oraz zaproszenie goście - Strażacka Kapela „Sami Swoi” z Czatachowej. Imprezę zakończyła wieczorna zabawa taneczna.
Dodano: 13-08-2019

Dzień Otwarty w Izbie Regionalnej 2019

28 lipca w Izbie Regionalnej w Międzybrodziu Bialskim odbyła się impreza kulturalna „Dzień Otwarty w Izbie Regionalnej”. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia. Celem było zaprezentowanie mieszkańcom gminy, jak również odpoczywającym na urlopach wczasowiczom zbiorów Izby, w tym eksponatów stałych i cennych dokumentów z historii kultury Międzybrodzia.
Dodano: 13-08-2019

7 sierpnia Tour de Pologne w Międzybrodziu Bialskim

Bielski górski etap 76. Tour de Pologne na dystansie 154 km z pewnością dostarczy kibicom wielu emocji. Peleton wystartuje z Kopalni Soli „Wieliczka” i skieruje się na zachód. Po drodze kolarze powalczą na dwóch górskich premiach drugiej kategorii - Rychwałd i Hucisko oraz jednej pierwszej kategorii na Przełęcz Przegibek. Na trasie znajdują się dwie lotne premie - w Międzybrodziu Bialskim oraz Bielsku-Białej.
Dodano: 22-07-2019

Przeglądacka 2019

Jak co roku, w pierwszą sobotę sierpnia, Międzybrodzie Żywieckie tętnić będzie folklorem. Wszystko za sprawą kolejnej edycji „Przeglądacki” czyli konkursu śpiewaków, gawędziarzy i instrumentalistów ludowych. W tym roku impreza odbędzie się już po raz trzynasty.
Dodano: 24-07-2019

Profilaktyczne badania NZOZ MSMEDICA

W dniu 1 sierpnia 2019 w Poradni zdrowia w miejscowości Czernichów przy ul.Żywieckiej 25 będą odbywać się profilaktyczne badania USG (echo serca, usg stawów, tarczycy, piersi, badanie znamiona oraz badania doppler kończyn dolnych, górnych, tętnic szyjnych). Zapisy prowadzone są osobiście w rejestracji poradni lub pod numerem telefonu poradni. Organizatorem badań NZOZ MSMEDICA.
Dodano: 25-07-2019

HEAT GAMES: Pierwsza w historii odsłona Igrzysk Czterech Żywiołów na Górze Żar

W ostatni weekend lipca (26-28) Góra Żar stanie się areną wyjątkowych zmagań sportowych. Pierwsza w historii odsłona igrzysk sportów akcji łącząca wiele dyscyplin, w których międzynarodowe grono zawodników powalczy w wodzie (Hydro), na ziemi (Earth) i w powietrzu (Air), a uzupełnieniem będzie Tunes, czyli koncerty i atrakcje dodatkowe, których wiele zarówno dla uczestników, jak i widzów przygotowali organizatorzy.
Dodano: 25-07-2019

Rusza remont drewnianej zabytkowej dzwonnicy w Tresnej!

Zabytkowa drewniana dzwonnica z 1933 r. usytuowana przy ul. Krępli 29 w Tresnej, od dłuższego czasu wymagała kompleksowego remontu z uwagi na przegnite elementy konstrukcji i elewacji oraz coraz większą niestabilność obiektu. Od 2014 roku Gmina Czernichów bezskutecznie wnioskowała o dotację na ten cel. Dopiero w tym roku udało się pozyskać środki na realizację zadania.
Dodano: 19-07-2019

Sebastian Kawa zdobył złoto w 20. Szybowcowych Mistrzostwach Europy w klasie 15 m club standard

W imieniu całej społeczności lokalnej składam najserdeczniejsze gratulacje naszemu mieszkańcowi, życząc kolejnych sukcesów. Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił że jest najlepszy.

Z poważaniem
Wójt Gminy
Barbara Kos-Harat

Dodano: 22-07-2019

Sołecka rywalizacja

Kolejna rywalizacja czterech sołectw przed nami. Wszystkich mieszkańców gminy Czernichów zapraszamy do kibicowania swoim drużynom. W ostatnią sobotę lipca tradycyjnie już staną do rywalizacji cztery drużyny reprezentujące każde z sołectw. Reprezentanci Międzybrodzia Bialskiego, Międzybrodzia Żywieckiego, Czernichowa i Tresnej zmierzą się w sumie w dziewięciu zabawnych konkurencjach. Która drużyna w tym roku okaże się najlepsza? Wszystko rozstrzygnie się 27 lipca na boisku LKS Magórka w Czernichowie. Start o godz. 16.00. Zapraszamy do kibicowania. Rozgrywkom – jak co roku – towarzyszyć będzie część artystyczna. Wystąpi Strażacka Kapela „Sami Swoi” z Czatachowej. Imprezę zakończy wieczorna zabawa taneczna.

Szczegóły na stronie: http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-solecka-rywalizacja,340
Dodano: 24-07-2019

12 lipca 2019 w Żywcu odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Policji Państwowej w Żywcu

Powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z dnia 24 lipca 1919 r. już od 100 lat stoi na straży porządku i poszanowania prawa. Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem Tablicy Pamięci przodownika Józefa Szczepanika. Po części oficjalnej zaproszeni goście zwiedzali wystawę. Następnie w Konkatedrze pw. Narodzenia NMP w Żywcu odprawiona została Msza Święta. Po mszy nastąpił przemarsz pododdziałów policji, zaproszonych gości oraz rodzin policjantów do Zamku Habsburgów, gdzie odbyły się uroczystości oficjalne.
Dodano: 15-07-2019

Za mało życia jednego, za mało..

Z przykrością informujemy, że 8 lipca 2019r. odeszła od nas Weronika Grabska-Martyniak. Urodzona w Międzybrodziu Bialskim, była członkiem Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia, autorka wielu wierszy o Międzybrodziu w których opiewała piękno rodzinnych stron, uczuciowo zawsze związana ze swoją małą ojczyzną czemu dawała wyraz w swojej poezji. Pożegnanie nastąpi 11 lipca 2019r. w kościele p w. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim o godz. 15:00. Życzeniem zmarłej było, aby zamiast kwiatów chętni złożyli datki do puszek na działalność hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej.
Dodano: 10-07-2019

Międzynarodowy Bieg Górski Żar już za nami..

Marcin Kubica z Bielska-Białej wygrał 21. edycję Międzynarodowego Biegu Górskiego ŻAR 2019, który odbył się w ostatnią sobotę czerwca w Międzybrodziu Żywieckim. W imprezie wzięło udział 250 zawodników i zawodniczek. Biegacze wystartowali z ulicy Beskidzkiej i mieli maksymalnie dwie godziny na pokonanie malowniczej, ale wymagającej trasy o długości 8,6 km. Najszybciej z tym zadaniem poradził sobie Marcin Kubica z Bielska-Białej – jego wynik to 41:06,2. Drugi był Paulo Veretskyi z ukraińskiego Doniecka z czasem 43:50,6. Trzecie miejsce zajął Kamil Młynarz z Łęcznowoli (44:14,5).
Dodano: 02-07-2019

To nie Szwajcaria, tylko Beskid Mały! Zobacz niezwykły film z krainy beskidzkich jezior

Blisko tysiąc osób bawiło się z "Gościem Niedzielnym" i "Radiem eM" na Górskim Biegu Frassatiego. Reportaż oraz film dostępny na stronie www.gosc.pl

Dodano: 25-06-2019